Ця найважливіша частина трансмісії велосипеда дозволяє при невеликій зміні прикладених сил збільшувати швидкість обертання коліс або збільшує потужність. Говорячи технічною мовою — змінює передавальне число. Зміною передаточного числа забезпечуються високі швидкості шосейних велосипедів на шосе і дозволяє гірських велосипедів долати підйоми з важким грунтом і їздити по пересіченій місцевості.
Від трансмісії залежить, наскільки більший діапазон «завдань» Ваш велосипед зможе виконати, наскільки легко буде крутити педалі в тій чи іншій ситуації. Енергія педалювання передається на такі складові як: шатуни, ланцюг, касета, колеса. Касета є найважливішою складовою цієї системи деталей.
Для різних типів велосипедів необхідна різна налаштування трансмісії. Для її налаштування використовується система передніх зірок, закріплених разом з шатунами і касети з різною кількістю зірок і різних кількістю зубів на цих зірках.
Що ж являє собою цей важливий вузол. Велосипедна касета — вузол, який складається з набору зірок з різною кількістю зубів, які кріпляться між собою спеціальними сполуками, закріплюються заклепками, зварюються, або являють собою монолітну деталь. Для установки на осі велосипеда використовуються шліци, закріплюється касета стопорним кільцем. Конструкція втулки має спеціальні виступи, на них «сідає» касета.
В бюджетних конфігураціях велосипедів можна зустріти не касету, а тріскачку. Конструкція тріскачки досить громіздка і важка в порівнянні з касетою. Ще мінус тріскачки в тому, що її конструкція не дає можливості зробити маленьку зірку менше, ніж на 14 зубів. Тому касета — більш «просунуте» пристрій, якісне, довговічне і функціональне.
Касета — деталь, безпосередньо від якої залежить швидкість і потужність велосипеда. Касети являють собою набори різної кількості зірок — від 7 до 11. Зірок у касеті відрізняються розміром і кількістю зубів, від яких, власне, і залежить передаточне число, по-простому — швидкість велосипеда. При цьому, чим на більшій зірці знаходиться ланцюг велосипеда, тим більшу потужність має система передачі і тим більший нахил можна подолати. Чим меншу зірку ви використовуєте, тим більшу швидкість розвиваєте, а потужність при цьому падає — на підйом дуже складно їхати на високій передачі. Змінюючи зірки на касеті, підбирається оптимальний режим руху. На самій великій зірці долаються дороги з м'яким ґрунтом, підйоми, нерівна дорога, а найменша зірка дозволяє розвинути максимальну швидкість по рівній дорозі або на узвозі.
Велосипедні касети мають різні конструктивні особливості, виготовляються з різного матеріалу, різняться системами втулки і кількістю зірок.
Маркування зірки легко розібрати: 10-speed 11-36Т — це маркування означає, що касета має 10 зірок (швидкостей), менша з яких має 11 зубів, остання, десята зірка, має 36 зубів.
Найпоширеніші зірки 8-9 швидкостей, рідше можна зустріти 10-ти швидкісну касету. Касети на 11 швидкостей випускаються тільки на «шосейники.
Касети розрізняються за конструктивними особливостями:
Касети виготовляють з різних матеріалів: